English version Polska wersja
     
 
 
  Strona główna
  Nasze korzenie
  Katalog lamp
  Lampy naftowe
  Sprzedaż
  Wieczysta gwarancja
  Jak używać
  Tradycja
  Ciekawostki
  Pytania i odpowiedzi
  Projekty UE
  KontaktBurning questions
Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej o lampach naftowych z europejskiej kolekcji GALICIAN?
Odpowiedzi szukaj w dziale Burning questions!
sprawdź
 
Ciekawostki
I. Łukasiewicz - biografia | Pomniki Łukasiewicza | Muzeum Podkarpackie

Największa w Polsce kolekcja lamp naftowych 

W Muzeum Podkarpackim w Krośnie znajduje się największa w Polsce kolekcja lamp naftowych.

W Muzeum Podkarpackim w Krośnie znajduje się jedna z najliczniejszych i najefektowniejszych kolekcji lamp naftowych w Europie. Dotychczas zgromadzono około 900 eksponatów z zakresu oświetlenia naftowego, z czego większość stanowią kompletne lampy i latarnie naftowe (625 szt.). W zbiorach najpopularniejsze są lampy zwane stołowymi lub przenośnymi (425 szt.). Zabytki te tworzą bogactwo form artystycznych, odzwierciedlających style panujące w sztuce w okresie ich największej popularności, 1860-1920. Najbardziej efektowne są lampy powstałe w II pol. XIX i na początku XX wieku. Wyróżniają się bogactwem technik zdobniczych oraz różnorodnością kształtów, barw i materiałów, z których je wykonano.

Szczególnie ekspozycyjne są lampy salonowe i kolumnowe. Wieńczą je przeważnie klosze w kształcie tulipanów, wykonane ze szkła bezbarwnego i barwnego. Odrębną grupę stanowią lampy i latarnie o przeznaczeniu technicznym. Służyły one do oświetlania dużych pomieszczeń fabrycznych, obiektów użyteczności publicznej, ulic, pojazdów konnych i mechanicznych, peronów i wagonów kolejowych. Nie można też pominąć urządzeń grzewczych, piecyków i kuchenek, które również powszechnie stosowano. Najcenniejsze z muzealiów prezentowane są na stałej ekspozycji muzealnej zatytułowanej “Historia oświetlenia”. Wystawa ta prezentuje w sposób chronologiczny najbardziej popularne źródła światła, występujące na przestrzeni wieków. Trzon jej stanowi kolekcja oświetlenia naftowego, wytworzonego w różnych wytwórniach europejskich i amerykańskich. Prezentowane są różne rodzaje lamp naftowych stołowych, stojących, przyściennych i wiszących. Wśród nich najcenniejsza jest lampa, której korpus wykonany z porcelany miśnieńskiej w pastelowej tonacji zdobią uformowane “amorki”.

Innym niezwykle cennym zabytkiem jest unikalny kulisty klosz, uformowany ze szkła białego, na którym wiernie odtworzona jest mapa świata.

Oprócz lamp naftowych prezentowane są inne źródła światła, jakie były używane przez człowieka na przestrzeni wieków, takie jak: łuczywo, lampki oliwne, świeczniki, lampy gazowe i elektryczne.

Większość zabytków wyeksponowane jest w obszernych gablotach, dostosowanych kształtem do zabytkowych wnętrz o sklepieniach kolebkowych z lunetami. Ekspozycję urozmaicają fragmenty wnętrz mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku oraz pamiątki po Ignacym Łukasiewiczu (1822-1882), wynalazcy lampy naftowej i twórcy polskiego przemysłu naftowego. Szczegółowych informacji dostarczają wiszące plansze z tekstami, wzbogacone rysunkami i eksponatami.

źródło: http://www.muzeum.krosno.pl/

 
 
 
   
     
  Copyright © MT Partner 2005 - All rights reserved  
  designed by M&M Studio | CMS by ProfSOFT