English version Polska wersja
     
 
 
  Strona główna
  Nasze korzenie
  Katalog lamp
  Lampy naftowe
  Sprzedaż
  Wieczysta gwarancja
  Jak używać
  Tradycja
  Ciekawostki
  Pytania i odpowiedzi
  Projekty UE
  Kontakt



Pytania i odpowiedzi
Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej o lampach naftowych z europejskiej kolekcji GALICIAN?
Odpowiedzi szukaj w dziale Burning questions!
sprawdź
 
Nasze korzenie
Informacja o firmie | Jak powstaje lampa naftowa

Tradycyjna lampa naftowa GALICIAN składa się z kilku elementów, wykonanych z mosiądzu i szkła: podstawy z blachy lub odlewu mosiężnego, szklanego bądź mosiężnego basenu – zbiornika na naftę, maszynki (regulatora wysokości płomienia), komina i klosza.

Wszystkie elementy lampy produkowane są ręcznie przez polskich rzemieślników przekazujących swą wiedzę i kunszt z pokolenia na pokolenie.



Proces produkcji lampy jest niezwykle żmudny i pracochłonny. Kilka razy w roku rozpalany jest specjalny piec do wytopu elementów szklanych takich jak klosze, kominy i baseny. Wytapiane szkło obrabiane jest do pożądanych kształtów w identyczny sposób, jak wykonywano to setki lat temu - po nabraniu na rurkę zwaną piszczelą porcji szkła, nadaje się jej wstępny kształt bańki szklanej którą umieszcza się następnie w formie. Pod wpływem ciśnienia powietrza z płuc hutnika lub pod wpływem prasy mechanicznej uzyskuje się pożądany kształt basenu, klosza lub komina.

Uformowane już klosze i baseny, po kilkunastogodzinnym wygrzewaniu w specjalnym piecu, mogą być pokryte tradycyjnymi, polskimi ornamentami, wzorowanymi na motywach ludowych i roślinnych lub poddane mogą być procesowi piaskowania i szlifowania.

W celu uzyskania szkła kolorowego, do roztopionej w piecu hutniczym masy szklanej dodaje się różne związki chemiczne. Najczęściej jednak, w trosce o czystość i ochronę środowiska, do wytopu szkła barwnego wykorzystuje się ogólnodostępną, kolorową stłuczkę szklaną.

Kolejnym etapem produkcji lampy jest przygotowanie elementów metalowych: mosiężnej podstawy, najczęściej w formie odlewu, oraz kołnierzy, do których przymocowana będzie maszynka regulująca wysokość płomienia i pierścieni podtrzymujących klosz. Podstawy i baseny wykonane z blachy mosiężnej powstają w procesie zwanym drykowaniem lub wyoblaniem. Czynności te wykonywane są ręcznie i wymagają sporej siły fizycznej.

W zależności od wyboru klienta, części mosiężne mogą być polerowane, posiadają wtedy szlachetny połysk, lub patynowane co nadaje lampom dostojeństwa i podkreśla ich związek z długoletnią tradycją - tradycją ręcznego wykonywania lamp naftowych jak i tradycyjnego spędzania wolnego czasu.

Tak przygotowane elementy mosiężne: kołnierze, maszynki i pierścienie podtrzymujące klosz, łączone są ze sobą za pomocą nitów lub lutu. Cała lampa jest następnie składana, testowana i z wielka ostrożnością i troską pakowana w indywidualne pudełka z grubej, szarej tektury.

Każda lampa sprawdzana jest pod względem jakości wykonania, dzięki czemu produkty GALICIAN objęte są wieczną gwarancją.

 
 
 
   
     
  Copyright © MT Partner 2005 - All rights reserved  
  designed by M&M Studio | CMS by ProfSOFT